Veľká ZMENA v nosení rúška: Kto a kedy ho už NEMUSÍ nosiť?

Nosenie ochranných rúšok bude mať od utorka (21. 4.) 00.00 h svoje výnimky.

Nosenie ochranných rúšok bude mať svoje výnimky. Nové nariadenie platí do odvolania. Podľa nariadenia hlavného hygienika SR Jána Mikasa sa zakazuje vychádzať a pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest.

O možnosti čiastočného uvoľnenia nosenia rúšok v prírode hovoril už počas Veľkej noci aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. „Môj názor je, že rúška treba nosiť v uzavretých priestoroch, hromadnej doprave, v autách, ak sa vezú ľudia, čo sa nepoznajú, a pri kontakte so staršími ľuďmi. Toto by sme mali zachovať čo najdlhšie,“ povedal v rozhovore Denníku N.

Platia výnimky

Nos a ústa teda musia byť prekryté napríklad rúškom, šatkou alebo inými prostriedkami, ktoré bránia šíreniu kvapôčok, a to s výnimkou detí vo veku do dvoch rokov, osôb so získanými poruchami autistického spektra, ďalej osôb v uzavretom vozidle, ak sú všetky osoby vo vozidle zo spoločnej domácnosti, vodičov verejnej dopravy, ktorí sú sami v uzavretej kabíne oddelene od ostatného priestoru určeného na prepravu osôb, ďalej osôb žijúcich v spoločnej domácnosti pri pohybe v prírode, ak je ich vzdialenosť od iných minimálne 20 metrov, osôb nežijúcich v spoločnej domácnosti pri pobyte v prírode, ak je ich vzájomná vzdialenosť minimálne 20 metrov.

Pred prekrytím horných dýchacích ciest je potrebné umyť si ruky mydlom a vodou alebo použiť dezinfekciu na báze alkoholu. Pri nasadení je potrebné zakryť si nos a ústa tak, aby medzi tvárou a rúškom neboli žiadne medzery.

Záchvaty u autistov

Predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre sociálne veci Jana Žitňanská (Za ľudí) pre TASR uviedla, že ju pre nosenie rúšok kontaktovali viaceré organizácie pracujúce s deťmi s poruchou autistického spektra, ako aj rodičia týchto detí.

Upozornili na fakt, že nosenie rúšok u ľudí s autizmom vyvoláva nekontrolované záchvaty úzkosti. Ako doplnila, práve na základe pripomienok pacientskych organizácií pristúpila k zrušeniu povinnosti nosiť rúško pre ľudí s autizmom minulý týždeň aj česká vláda, preto rozhodnutie o rovnakom postupe víta aj na Slovensku.

 

ZDROJ: https://www.dnes24.sk/velka-zmena-v-noseni-ruska-kto-a-kedy-ho-uz-nemusi-nosit-359607