Prístav vo Valencii zaznamenal v roku 2019 významný rast

Španielsky prístav vo Valencii sa stará o prepravu prakticky všetkých druhov tovaru z rôznych odvetví hospodárstva. Je to piaty najrušnejší prístav Európy, ktorý preložil v roku 2019 takmer 5,5 milióna TEU, čiže štandardných nákladných kontajnerov typu ISO 1C.

Medzi hlavných zákazníkov prístavu vo Valencii patria firmy z nábytkárskeho a drevárskeho priemysel, textilu, obuvi, poľnohospodárstva, potravinárskeho priemyslu, palivových produktov a stavebného priemyslu, z ktorého sa najviac prepravuje cement, mramor a keramické obklady. Významnými klientmi sú aj spoločnosti vyrábajúce motorové vozidlá, medzi ktoré patria mená ako Ford, Fiat, Land Rover, Jaguar a mnoho ďalších.

V poslednom roku vzrástla preprava kontajnerov v prístave Valencia, podľa oficiálnych údajov, až o 9,01%. Prístav preložil v uplynulom roku 81 miliónov ton tovarov, čo predstavuje nárast o 8,03%.

 

Najväčší objem tovarov smeroval cez prístav vo Valencii do domáceho Španielska, a to až 6,89 ton. Najvýznamnejším zahraničným partnerom prístavu zostávajú Spojené štáty s 5,40 miliónmi ton tovaru. Nasleduje Taliansko, Čína a päticu uzatvára Turecko s 3,91 miliónmi ton.

Osobná doprava v prístave

Prístav Valencia má aj rušný osobný terminál, ktorý v minulom roku vypravil celkovo 746-tisíc cestujúcich, čo je o 9,46% viac ako v predchádzajúcom roku. Väčšina z nich využila prepravu trajektom. Významne však narástla aj výletná doprava, ktorá zaznamenala nárast o 18,91%. Do Valencie pricestovalo výletnou loďou v roku 2019 až 273-tisíc turistov.

Prístav Valencia zabezpečuje pravidelnú lodnú osobnú dopravu na Baleárske ostrovy a do Talianska. Plavby po Stredozemnom mori sa už niekoľko rokov po sebe tešia zvýšenému záujmu zo strany cestujúcich, z čoho významne profituje aj samotný prístav.