Prístav Algeciras na juhu Španielska preloží 5 miliónov ton ročne

Prístav Algeciras je vďaka svojej strategickej geografickej polohe jedným z najdôležitejších v Španielsku. Leží na križovatke hlavných námorných trás s neustálym pohybom tovaru a cestujúcich.

Algeciras je hlavným prístavom Pyrenejského polostrova, ktorý sa nachádza neďaleko Gibraltárskeho prielivu na juhu krajiny. Najrušnejšou lodnou trasou je Algeciras – Tanger-Med s priemerným ročným nárastom preložených tovarov o 20%.

Táto lodná trasa do marockého prístavu na brehu Stredozemného mora je populárna aj v rámci osobnej lodnej dopravy. K dispozícií je na trase až 22 plavieb denne s tromi lodnými spoločnosťami. Plavba trvá približne 7 hodín. Návštevníci môžu v blízkosti prístavu občas pozorovať veľryby a delfíny.

Pre mesto Algeciras je dôležitý najmä rybársky priemysel, ale aj vývoz miestnych produktov, vrátane obilnín, tabaku a hospodárskych zvierat.

 

Štatistiky prístavu

V počte preložených ton, ako aj v objeme preložených tovarov je prístav Algeciras druhým najväčším kontajnerovým prístavom v Španielsku a 5. najväčším v Európe. Algeciras je tiež hlavným prístavom a vstupnou bránou do európskej TEN-T siete.

Každý rok prejde prístavom Algeciras takmer 29 000 lodí – vrátane viac ako 100 mega lodí, 6 miliónov cestujúcich a 1,5 milióna vozidiel.

V roku 2019 prístav opäť prekonal rekordné výsledky pri manipulácii s viac ako 5,1 miliónmi ton.

Prístavná infraštruktúra sa v súčasnosti rozkladá na pôsobivých 17 km pobrežia. Napriek tomu prístav neustále investuje do nového vybavenia tak, aby mohol zvýšiť svoju kapacitu o ďalších minimálne 22-tisíc ton ročne.