Vodný koridor Dunaj-Odra-Labe má v Česku problémy

Plánovaný vodný koridor Dunaj-Odra-Labe (D-O-L), ktorý by mal logisticky spájať Slovensko, Česko, Rakúsko a Poľsko, čelí problémom. Primátori miest Ostrava a Bohumín predniesli svoje obavy.

Výstavba D-O-L kanála je očakávaným prepojením troch významných riek v strednej Európe s Čiernym morom, Baltským morom a tiež Severným morom. K veľkému posunu by došlo najmä v Česku, ktoré dodnes nie je spojené kvalitnou vodnou cestou s morom. Češi na to majú však iný názor.

Varujú pred katastrofálnym zásahom do prírody

Viacerí českí odborníci varujú pred obrovským zásahom do prírody, ktorý by sa udial pri výstavbe nového vodného koridoru. Navyše tvrdia, že jeho ekonomický prínos pre danú oblasť ešte stále nie je zrejmý. Koridormal pôvodne poviesť cez mesto Ostrava, ktoré to však tvrdo odmietlo.

„Nechceme to. Důvody, proč projekt odmítáme, jsou stále stejné. Myslíme si, že není potřebný z hlediska toku zboží, byl by fajn před 150 lety,myslí si primátor Ostravy Tomáš Macura.

Ďalšie obavy vyjadrila aj námestníčka primátora Kateřina Šebestová: „Tu stavbu si absolutně nedovedeme představit a už vůbec ne, aby zasahovala do Ostravy. Z okolí by se stal obrovský dopravní terminál, který by se musel napojit na celou dopravní síť města. Přijížděla by spousta kamionů, (náklad) by se překládal na velké dopravní lodě, přemísťoval by se do kontejnerů. To znamená velké emise do ovzduší, eventuálně z dopravy.“

Práve Ostrava a Bohumín sú dve české mestá, ktorých by sa daná výstavba mala najviac dotýkať. Aj keď má ísť o vodnú cestu v celkovej dĺžke iba niečo cez 20 kilometrov, z  výstavby vznikajú obavy o priľahlé zdroje pitnej vody aj ochranu miestnej prírody.

Vláda si aj naďalej presadzuje svoje

Na základe spomínaných obáv bola vypracovaná nová trasa vodnej cesty, ktorá sa mestu Bohumín vyhne. Miestny starosta to okomentoval nasledovne: „Pro Bohumín nebude po pravé straně blokováno území přes část Šunychl, což nám do budoucna uvolní ruce v územním plánu.“

Námestník ministra dopravy Českej republiky, Jan Sechter, to celé uzavrel so slovami: „Dohodli jsme se i na místě na státní hranici, kde se protneme s Polskem, kde společně vybudujeme hraniční vodní dílo. Je to sen mnoha generací našich předků.“

Kedy bude dokončený nový vodný koridor zostáva aj naďalej vo hviezdach. Zatiaľ je jasné iba to, že projekt sa hýbe dopredu a už čoskoro by mali prísť nové informácie o jeho pokračovaní v každom z dotknutých štátov.