Ako uviazať základnú lodnú slučku

Každý správny člen lodnej posádky by mal mať určité zručnosti, medzi ktoré patrí aj zaviazanie základného lodného uzla. Ide o veľmi jednoduchý, no zároveň efektívny uzol, ktorý sa dá použiť takmer v každej situácii. V dnešnom článku si povieme, ako ho uviazať.

Začnite tým, že si lano prevesíte okolo palca, pričom palec smeruje nahor. Lano, ktoré visí bližšie k ukazováku prehoďte pomocou prstenníka dozadu za druhé lano, čím vytvoríte prekríženie lana v tvare X.

Zdroj: www.en.wikipedia.org

Následne sklopte ruku tak, aby palec smeroval horizontálne zo zemou. Pozícia dvoch voľne visiacich lán sa vymení tak, ako je znázornené na treťom obrázku. V štvrtom kroku vložte prostredník pod vytvorené X. Pripojte aj prstenník a malíček a ruku opäť zdvihnite do pôvodne polohy, palcom nahor.

V ďalšom kroku umiestnite ruku tak, aby dlaň smerovala od vás. Pozeráte si na chrbát ruky. Voľnú časť lana prehoďte cez ukazovák tak, aby voľne padala za palec. No a už vám ostáva iba spojiť palec s ukazovákom a máte hotovo. Kotviaci stĺpik umiestnite do vami vytvorených dvoch očiek.

Možností, ako uviazať základný lodný uzol je mnoho. Pre viac spôsobov si vyhľadajte na Internete videá pod názvom Clove hitch. Prikladáme aj video, v ktorom máte ukázané vytvorenie základného lodného uzla pomocou drievka aj pomocou dvoch rúk.

Výhody a nevýhody základnej lodnej slučky

Veľkou výhodou základnej lodnej slučky je jej schopnosť ľahkého rozviazania, a to aj po predchádzajúcom silnom zaťažení. Najlepšie funguje pri oblých stĺpikoch.

Tento lodný uzol sa neodporúča používať v prípade, ak sa uväzovaný predmet okolo miesta kotvenia otáča. Rovnako ak je stĺpik štvorcového, alebo obdĺžnikového základu. V takom prípade je rozviazanie slučky takmer isté. Taktiež funguje horšie pri lanách zo syntetických vlákien, ktoré dokážu udržať menšie zaťaženie.

Tags: