Rekonštrukcia kanála Albert výrazne zvýšila ročný objem prepravovaných tovarov

Albertov kanál, z holandského Albertkanaal, sa nachádza v severovýchodnom Belgicku medzi mestami Antverpy a Liège. Tento takmer 130 kilometrov dlhý kanál spája rieky Mása a Šelda. Pomenovaný bol po belgickom kráľovi Albertovi I. Kým pred výstavbou kanála trvalo zdolať vzdialenosť medzi Antverpami a Liège asi sedem dní, teraz to trvá približne iba 18 hodín.

Kanál Albert, s hĺbkou 3,4 metra, bol postavený v rokoch 1930 až 1939. Kvôli 2. svetovej vojne a nemeckej okupácii sa však intenzívne začal využívať až neskôr, od roku 1946. Počas vojny fungoval ako obranná línia.

Na úseku medzi Antverpami a Liège je 56 metrový výškový rozdiel, na prekonanie ktorého bolo potrebné postaviť pozdĺž kanála šesť plavebných komôr. Päť plavebných komôr prekonáva prevýšenie po 10 metrov, šiesta komora zdolava zvyšných 5,45 metra.

Moderná história kanála Albert

Maximálna váha lodí, ktoré majú povolené splavovať kanál je 9000 ton, a to aj napriek tomu, že bol pôvodne projektovaný iba pre lode vážiace maximálne 2000 ton. Môže za to rekonštrukcia kanála z roku 1997, kedy došlo k jeho rozšíreniu. Taktiež boli dvihnuté všetky mosty, ktoré vedú ponad kanál natoľko, aby kanálom mohli plávať lode naložené až do výšky 9,1 metra.

K zmene došlo aj v rámci plánovaného ročného objemu prepravovaných tovarov. Z pôvodných 15 miliónov ton ročne sa ročný objem prepravovaného nákladu po kanáli zvýšil v roku 1969 až na 40 miliónov ton tovarov ročne.

Kanál je tiež obľúbeným miestom pre voľný čas a cyklistiku. Spevnené cyklotrasy sa nachádzajú na oboch brehoch rieky a míňajú malebnú prírodu okolo miest Smeermaas, Lanaken a Maasmechelen.