Kanál Dortmund – Emže operuje už viac ako 120 rokov

Dortmund – Emže je 269 kilometrov dlhý kanál v Nemecku rozprestierajúci sa medzi vnútrozemským prístavom Dortmund a morským prístavom v nemeckom meste Emden.

Kanál sa skladá z troch častí. Prvá umelá časť kanála sa končí na 215 kilometri, kde trasa vodnej cesty ďalej pokračuje po druhom úseku, ktorý tvorí rieka Emže v celkovej dĺžke 45 kilometrov. Rieka sa následne napája na tretí úsek v dĺžke 98 kilometrov, ktorý bol vybudovaný v snahe zamedziť vnútrozemským lodiam kontakt s otvoreným morom pri vstupe do námorného prístavu Emden.

Oslavy otvorenia kanála sa uskutočnili už v roku 1899. Pôvodným účelom kanála bolo zníženie prevádzky na priľahlej železnici, ktorá už nezvládala objem prepravovaných tovarov z oblasti Porúria. Po kanáli sa sprvoti prevážalo najmä tuzemské uhlie a dovážaná ruda, ktorá bola nevyhnutnou surovinou pre miestny oceliarsky priemysel.

Kanál bol počas druhej svetovej vojny viackrát napadnutý. Najznámejší letecký útok z roku 1943 poškodil kanál v rozsahu, ktorý na ňom zanechal značné škody. Po vojne bol však kanál opravený a rozšírený. Nadzemné časti, ktoré sa nedali tak ľahko rozšíriť boli nahradené novo-vybudovanou paralelnou trasou ležiacou medzi mestami Olfen a Münster. Pôvodný úsek je pre nákladné lode neprejazdný.

Najznámejšou budovou kanála Dortmund-Emže je lodný vlek Henrichenburg v meste Waltrop, ktorý umožňoval lodiam prekonať 14 metrový výškový rozdiel, a to až do času, kedy ho nahradil nový modernejší výťah. Dnes tu sídli Westfälisches Industriemuseum.

Westfälisches Industriemuseum. Zdroj: www.nrw-tourism.com