Členovia lodnej posádky (časť 1)

Pilotovanie lietadla či riadenie lode patria k najčastejším detským snom malých chlapcov. Možnosť spoznávať rôzne kúty sveta z paluby lode sa môže splniť aj vám. Na lodi existuje množstvo palubných funkcií, ktoré si postupne predstavíme v novej sérií článkov s názvom: “Členovia lodnej posádky”.

V dnešnom dieli začneme veľmi zaujímavou, rozmanitou a hlavne zodpovednou prácou na palube, ktorou je pozícia lodného strojníka.

 

Za čo zodpovedá lodný strojník

Strojník zastáva na lodi veľmi dôležitú funkciu. Má na starosti úplne všetky stroje a systémy na palube. Je zodpovedný za funkčnosť a bezchybnú prevádzku plavidla. Bez strojníka na palube by nemal kto ručiť za plavbyschopnosť lode, či už sa jedná o nákladnú alebo výletnú loď.

Ak si myslíte, že na tak zodpovednú pozíciu potrebujete vzdelanie z nejakej námorníckej školy, ste na omyle. V našich končinách totižto neexistuje škola, ktorá by pripravovala svojich absolventov na povolanie strojníka na lodi.

Výhodou pre pozíciu je vychodená elektrotechnická škola, ktorá otvára poznanie do elektriky a mechaniky strojov nachádzajúcich sa aj na palube lode.

Kariérny postup a bezpečnosť pri práci

Strojníci niekedy začínajú svoju kariéru aj takzvane na suchu, v prístave, ako opravári lodných plavidiel. Možnosť plaviť sa je vnímaná ako kariérny postup. Najnižšou pozíciou v obore je pozícia takzvaného Deckmana na lodi, z ktorej sa v prípade spokojnosti dá následne postúpiť až do strojovne. Práve tam si prídu na svoje všetci chlapi milujúci motory a výkon.

Nová posádka lode prechádza vždy špeciálnym tréningom ešte pred samotným nalodením sa. Priemerná dĺžka trvania kontraktu je niekde medzi 4 až 10 mesiacov, v závislosti od typu plavby.

Ďalším opatrením v rámci bezpečnosti vykonávania strojníckeho povolania je pravidelný núdzový nácvik, ktorý sa obvykle vykonáva raz týždenne. Trvá približne hodinu a realizuje sa podľa možnosti keď loď kotví v prístave. Každý člen posádky má pri tomto cvičení svoju pozíciu, úlohu a funkciu, ktorú je nutné trénovať. V prípade krízovej situácie je totižto nutné konať na palube zohrane ako tím.