Piraeus: Najväčší prístav Grécka

Prístav Piraeus je hlavným, a zároveň aj najväčším námorným prístavom Grécka. Nachádza sa v Aténach v Sarónskom zálive na západnom pobreží Egejského mora. V počte preložených nákladných kontajnerov ročne je to štvrtý najvyťaženejší prístav Európy.

 Rozkladá sa na ploche 39 km2 a zamestnáva vyše 3100 zamestnancov, ktorí obsluhujú nielen samotný prístav, ale i jeho rozsiahle skladovacie plochy vo výmere až 180 000 m2. Prístav je hlavným zamestnávateľom v regióne.

Dva z troch dostupných nákladných terminálov sú prispôsobené pre prekládku automobilov, ktorá je pre prístav nesmierne dôležitá. Z celkovej prekládkovej kapacity 670 000 jednotiek ročne sa využíva približne na 70-80%. Skladovacia úložná kapacita vozidiel v prístave je dimenzovaná na 12 000 automobilov.

Prístav má okrem nákladnej časti aj osobné terminály, ktorými prejde približne 22 miliónov pasažierov ročne, čo z neho robí absolútne najrušnejší osobný prístav v Európe.

V roku 2014 zažil prístav kuriozitu svetového rozmeru. V prístave totiž kotvilo naraz až 13 výletných lodí, ktoré počas olympijskych hier v Aténach slúžili ako plávajúce hotely.

Privatizácia prístavu

V roku 2009, kedy sa v krajine rozmohla veľká dlhová kríza, grécka vláda plánovala privatizáciu niekoľkých štátnych majetkov, medzi inými aj prístav Piraeus. Predaj prístavu sa aj zrealizoval a jeho novým väčšinovým vlastníkom je aktuálne tretia najväčšia prepravná lodná spoločnosť na svete, COSCO Shipping z  Hong Kongu.

Po privatizácii v roku 2009 začal objem prekladaných tovarov v prístave prudko narastať. Kým v roku 2006 bolo preložených 3,67 miliónov TEU, v roku 2019 odbavil prístav až 5,65 miliónov TEU, čiže klasických 6 metrových ISO nákladných kontajnerov.

Posledný z troch terminálov, dobudovaný v roku 2016, zvýšil maximálnu kapacitu prístavu na 6,7 miliónov TEU ročne.