Zablokovaný Suezský prieplav zastavil svetový obchod

Suezský prieplav bol vybudovaný v 19. storočí. Jeho stavba trvala 10 rokov a pracovalo na nej neuveriteľných 1,5 milióna robotníkov. Stačil však iba jeden deň na to, aby ho zablokovala obrovská kontajnerová loď, čím spôsobila problémy v námornom obchode svetového meradla. Analytici sa obávajú rastu cien dotknutých tovarov.

Táto 193 km dlhá umelá vodná cesta je mimoriadne dôležitým priechodom pre medzinárodnú námornú dopravu, už od svojho otvorenia v roku 1869. Je tiež najkratším námorným spojením medzi Európou a Áziou.

Tento iba niečo okolo 200 metrov široký prieplav zablokovala aktuálne už na niekoľko dní 400 metrov dlhá japonská kontajnerová loď na ceste z Číny do Európy. Zastavilo sa tak aj ďalších viac ako 100 lodí. Dotknutá je tým pádom aj samotná európska vnútroštátna lodná doprava tovarov.

Ekonomické dopady lodnej katastrofy

Spomínaná kontajnerová loď má kapacitu 20 000 kontajnerov s celkovou maximálnou hmotnosťou 224 000 ton. Nehoda v Suezskom prieplave už stihla výrazným spôsobom narušiť dodávateľské reťazce.

Zdroj: www.washingtonpost.com

Ceny niektorých komodít, ako je napríklad ropa, alebo kávové zrná pochádzajúce z východnej Afriky, už stihli vzrásť, nakoľko kupujúci stavili na ich nedostatok v blízkej budúcnosti. Nasledovať by mali podľa analytikov nárasty cien chemikálií, odevov, železnej rudy a rôznych priemyselných tovarov.

Globálne prepravné spoločnosti, ako aj prevádzkovatelia prístavov už stihli dať svoje vyjadrenia do médií, v ktorých predpovedajú, že z nedostatku obratu a rastúcich nákladov sa budú spamätávať viac než rok.

Suezským prieplavom prúdi zhruba 13 % svetového lodného obchodu a ak sa táto situácia čoskoro nevyrieši, bude to mať dopady, ktoré si v tejto chvíli možno nedokážeme ešte ani je len predstaviť.

29. 3. 2021 sa Kontajnerovú loď uviaznutú v Suezskom prieplave sa podarilo vyslobodiť.

Loď od 23. marca blokovala premávku v oboch smeroch na jednej z najrušnejších námorných trás na svete.

Obrovskú kontajnerovú loď Ever Given, ktorá od utorka blokovala Suezský prieplav, sa v pondelok ráno podarilo opäť dostať do plavbyschopného stavu. Oznámila to na Twitteri spoločnosť Inchcape Shipping s tým, že momentálne prebiehajú práce na jej zabezpečení a informácie o ďalších krokoch budú poskytnuté neskôr.

Obrovskú kontajnerovú loď Ever Given, ktorá takmer týždeň blokovala Suezský prieplav, otočili už na 80 percent „správnym smerom“. Oznámila to v pondelok spoločnosť spravujúca Suezský prieplav (SCA), informovala agentúra AFP.

„Plavidlo sa podarilo otočiť na 80 percent správnym smerom – posunulo sa na vzdialenosť 102 metrov od brehu,“ povedal vo vyhlásení šéf SCA Osama Rabie. Pôvodne bolo len štyri metre od brehu.

Loď dlhá približne 400 a široká 60 metrov bola od 23. marca priečne zakliesnená v Suezskom prieplave a blokovala premávku v oboch smeroch na jednej z najrušnejších námorných trás na svete. Na jej vyslobodenie čakali desiatky lodí na oboch koncoch prieplavu i tých, ktoré už uviazli v systéme kanálov.

Loď s výtlakom 224-tisíc ton prevádzkuje taiwanská spoločnosť Evergreen Marine. Majiteľom lode je však japonská lodná spoločnosť Shoei Kisen KK.

Predpokladaná denná strata, spôsobená tuotu blokádov je 9 miliárd Amerických dolárov za jeden deň.

K pondelku 29.3. čakalo na preplávanie už viac ako 330 lodí.