Údržba riek: Prečo je tak nevyhnutná?

Údržba riek a celková modernizácia podmienok splavnosti riek sú kľúčovými, no často zanedbávanými, premennými v snahe udržiavať zdravý chod vnútrozemskej lodnej prepravy. V dnešnom článku si povieme viac o tejto tematike.

Údržbe riek sa venuje každý členský štát EÚ samostatne. Vyčlenené finančné prostriedky na obnovu riek a riečneho dna majú jednotlivé štáty podstatne odlišné. Minimálne požiadavky na údržbu riek sú spísané v rámci údržbových činností v súlade so zavedenými stratégiami Európskej únie.

Prečo je údržba riek tak podstatná? Odpoveď je jednoduchá. Údržba riek je kľúčovým aspektom správne fungujúcej vnútrozemskej plavby, pretože jej absencia vedie k zhoršeniu podmienok splavnosti. Nánosy vytvárajú na rieke nové zúžené prejazdy, čím sa znižuje celková účinnosti danej infraštruktúry vnútrozemských vodných ciest, na ktoré je daná rieka napojená.

Ako vyzerá údržba riek

Na čistenie riek sa používajú väčšie či menšie bagre, ktoré sú schopné kopať v rôznych hĺbkach, podľa potreby danej rieky. Používajú sa na uvoľnenie zhutnených materiálov na dne riek, akými sú piesok, štrk, bahno a hlina. Okrem údržby riek sa tieto stroje používajú aj pri čistení navigačných kanálov.

Spomínaný sediment, nános a ďalšie usadeniny môžu byť v skutočnosti dosť nebezpečné, nakoľko majú schopnosť meniť prirodzený tok rieky. Narušené koryto a brehy riek začínajú pomaly erodovať, v dôsledku čoho sa zvyšuje rýchlosť rieky. Údržbou riek sa riekam vracia ich prirodzená podoba, obnoví sa šírka aj hĺbka rieky, čo umožňuje lodiam a iným plavidlám bezpečnú plavbu po rieke.

V neposlednom rade môže viesť zúženie rieky k zvýšeniu vodnej hladiny. Rieka sa pod vplyvom nadmerného množstva vody, ktorá prúdi navyše aj rýchlejšie, môže pri zvýšených zrážkach rozvodniť tak, že dôjde k záplavám.