Slovníček lodiara: Suchá nákladná loď
Väčšina medzinárodného obchodu sa dnes realizuje prostredníctvom nákladných lodí na prepravu suchého tovaru, ktoré prepravujú tovar do prístavov po celom svete. Dnes si povieme čím sa tieto lode vyznačujú a ako vyzeral ich postupný zrod do stavu, aký poznáme dnes.
Suché nákladné lode sa v súčasnosti používajú na prepravu pevného suchého tovaru, ktorý má pomerne vysokú toleranciu voči teplu a chladu, ako sú kovové rudy, uhlie, výrobky z ocele, zrná a ďalšie. Tieto plavidlá sú vybavené palubnými žeriavmi a ďalšími mechanizmami na nakládku a vykládku tovaru. A pretože preprava suchého nákladu nevyžaduje špeciálne bezpečnostné opatrenia, ako napríklad v prípade prepravy kvapalín a plynov, tieto nákladné lode nemajú na palube zariadenie na reguláciu teploty.
Vznik suchých nákladných lodí
Tento typ lodí vznikol koncom 40. rokov 20. storočia a jeho charakteristickými znakmi bol pretiahnutý trup s dvojitými stenami a taktiež aj dnom, čím poskytoval spoľahlivú ochranu prepravovaného tovaru pred navlhnutím. Jeho tvar bol taktiež navrhnutý tak, aby poskytoval priaznivé podmienky pre manipuláciu s nákladom.
Tieto lode prepravovali všetko od voľne ležiaceho nákladu cez drevo, stavebné materiály až po poľnohospodárske výrobky. Koncom 60. rokov boli týmto lodiam dodané aj motorizované nákladné plošiny, ktoré uľahčili prepravu ďalších typov tovarov, ako uhlia ale napríklad aj áut.
Začiatkom 80. rokov sa spolu so zvýšenými nárokmi najmä na bezpečnosť pri práci a ľahšiu manipuláciu s tovarom zrodila druhá generácia suchých nákladných lodí, ktoré postupne začali obmieňať zastaranú flotilu z minulosti. Charakteristickými vylepšeniami boli najmä použitie nových vedeckých a technických poznatkov pri stavbe lodí, inštalácie tlmičov nárazov vo všetkých častiach lode a použitie vysokorýchlostných naftových motorov a motorov poháňaných motorovým palivom.