Rýn: Významná európska rieka vysychá

Rieka Rýn (po nemecky Rhein) je jednou z najdlhších európskych riek, a zároveň jednou z najvýzamnejších prepravných tepien Európy. Po jej prúdoch prepravujú desiatky lodí denne obrovské množstvo najrozličnejších tovarov od autosúčiastok až po uhlie či potraviny. V posledných rokoch však zaznamenáva problémy s klesajúcou hladinou vody.

Vyše 1200 km dlhé povodie Rýna je splavné od švajčiarskeho mesta Bazilej, naprieč Nemeckom až po najväčší európsky prístav Rotterdam. Medzi významné nemecké mestá, ktorými rieka Rýn preteká, sa radia Mannheim, Mainz, Kolín nad Rýnom a Duisburg, najväčší vnútrozemský prístav na Rýne. Rieka má niekoľko prítokov, a taktiež je napojená na viacero kanálov a vodných ciest Európy.

Najvýznamnejšia vodná cesta je Rýn-Mohan-Dunaj, ktorá dosahuje dĺžku až 3 500 km. Geograficky spája Severné a Čierne more.

Rýn vysychá

Predpovede ukazujú hrozivú budúcnosť. Do rieky Rýn priteká čoraz menej vody, a tak je možné, že v budúcnosti nebude splavná, čo môže spôsobiť nemalé ekonomické problémy Nemecku.

Nízka hladina rieky už aj v súčasnosti núti prepravcov nakladať lode iba spolovice. Veľké lode sa väčšinu času neprepravia po rieke vôbec. Problémom je zdroj vody v rieke, alpské ľadovce, ktoré sa z roka na rok zmenšujú.

Napriek rozvinutej železničnej a cestnej sieti Nemecka zostávajú lode významným dopravným prostriedkom, nakoľko sú schopné prepraviť až štvornásobok svojej váhy, čím sa radia k omnoho lacnejším spôsobom prepravy, než spomínané vlaky alebo kamióny.