Postavenie Slovenska v lodnej doprave
Najvýznamnejšou riekou európskeho významu, ktorá preteká Slovenskom je Dunaj. Vzhľadom na to je Slovensko v rámci lodnej prepravy tovarov významne viazané najmä na dunajskú vodnú cestu. Z jej celkovej splavnej dĺžky 2411 kilometrov, po ktorej sa pohybujú obchodné lode, sa nachádza na území Slovenska 172 kilometrov z nich.
História vodnej dopravy na našom území sa datuje až do mladšej doby kamennej. Už od prvých písomných zmienok o vodnej doprave mala rieka Dunaj najväčší význam pre Slovenskú vodnú prepravu, nakoľko nám umožňovala presun tovarov do západnej a strednej Európy, no i do východnej Európy a ďalej až priamo k Čiernemu moru.
Význam Dunaja dokazuje aj fakt, že bol na prepravu po rieke postupne vyvinutý špecialny typ lodí. Nazývali sa šajky a charakteristickým znakom pre nich bol kombinovaný pohon veslami a plachtami. Pozdĺž dunajského toku vznikalo postupne viacero prístavov a lodeníc, ktoré uskladňovali spomínané lode. Najvýznamnejšie prístavy Slovenska dodnes fungujú v Bratislave a Komárne.
Po Dunaji sa prepravovali historicky najmä tovary ako drevo, železo a rôzne poľnohospodárske plodiny. Najtemnejším obdobím pre lodnú dopravu na Slovensku bolo 19. storočie, kedy sa isté úseky Dunaja stali nesplavné pre nánosy na jeho dne. Lodiari navyše čelili ozbrojeným prepadom lúpežníkov. Plavba proti prúdu bola veľmi náročná. Napríklad plavba z Budapešti do Viedne trvala podľa záznamov až tri týždne.
V rámci vnútroštátnej vodnej dopravy patrili, a stále patria, k najvýznamnejším splavným vodným tokom Slovenska Morava, Váh a Hron, ktoré sa využívali na pravidelnú lodnú prepravu rôznych tovarov, najmä soli.
Lodná preprava tovarov na Slovensku v súčasnosti
Lodná preprava má vzhľadom na svoju nákladovú efektivitu a nízky vplyv na životné prostredie dodnes významné postavenie v dopravnom systéme Slovenska. Bratislavský nákladný prístav preloží ročne 1,96 milióna ton tovarov ročne, z čoho približne 50-tisíc ton tovarov pripadá na import. Viac si o samotnom nákladnom prístave Bratislava povieme v nasledujúcom článku.