Je lodná preprava tovarov ekologická?
Lodné cesty využíva denne množstvo lodí na celom svete, ktoré prevážajú milióny ton tovarov na kratšie i dlhšie vzdialenosti. V dnešnom článku si povieme o ekologickej stope, ktorú zanecháva lodná preprava v porovnaní s inými typmi prepravy tovarov.
Lodná doprava zohráva dôležitú úlohu v hospodárstve takmer každej krajiny na svete, Slovensko nevynímajúc. Pomáha s prepravou rozličných tovarov od potravín, surovín až po hotové výrobky. Lodná doprava je obrovským kolosom celosvetovej ekonomiky, od ktorej záleží fungovanie výrobných fabrík, jednotlivých predajní až po život obyčajných ľudí vo svojich domácnostiach. A to si málokedy uvedomujeme.
Poukázali na to aj nedávne udalosti v Suezskom prieplave. Dlhodobé efekty tejto iba pár dní trvajúcej havárie cítime ešte dnes na nedostatku, alebo zdražení vybraných tovarov, najmä v stavebnom priemysle.
Prečo si vybrať lodnú prepravu tovarov
Distribúcia tovarov po vode sa považuje vo všeobecnosti za najlacnejší spôsob prevozu tovarov. Je to zároveň aj zodpovedný spôsob prepravy, nakoľko sa pri medzinárodnej lodnej preprave vyprodukuje menej emisií skleníkových plynov než pri leteckej, či cestnej preprave.
Predpokladá sa, že lodná doprava vyprodukuje ročne do roku 2050 približne 1,6 miliardy ton CO2, čo určite nie je zanedbateľné množstvo, no väčšinu objemu spomínaného CO2 vyprodukujú práve veľké zaoceánske cargo lode a nie lode pohybujúce sa po riekach a kanáloch, napríklad v našej blízkosti v Európe.
Vyprodukované emisie sú dôsledkom závislosti lodnej prepravy od fosílnych palív, ktoré poháňajú lodné motory. Vzhľadom na potrebu nižšej kvality lodného paliva sa do neho dostávajú aj menej rafinované látky, ktoré znečisťujú okolitý biotop. Preto je veľmi dôležité podporovať a vykonávať rozhodnutia Európskej únie o pravidelnom čistení a údržbe vodných ciest na území EÚ, pre čo najmenší ekologický dopad lodnej prepravy na Slovensku.