Dunaj ako medzinárodná vodná cesta Európy

Rieka Dunaj, pretekajúca mnohými európskymi krajinami, patrí k najdôležitejším európskym vnútrozemským vodným cestám na danom území. Jej dôležitosť sa významne zvýšila po  otvorení prieplavu Mohan-Dunaj v roku 1992. Vybudovanie tohto kanálu umožnilo podporiť osobnú i nákladnú prepravu na rieke s využitím tlačných člnov a motorových lodí. Dunajská vodná cesta je taktiež súčasťou transeurópskej dopravnej siete TEN-T.

Samotná rieka Dunaj vyviera v Nemecku a preteká ďalšími siedmimi krajinami Európy vrátane Rakúska, Slovenska, Maďarska, Chorvátska, Srbska, Bulharska a Rumunska, v ktorom ústi do Čierneho mora. Je to druhá najdlhšia európska rieka a absolútne najdlhšia rieka v Európskej únii.

Celoročnej lodnej prevádzke po Dunaji bránia takzvané úzke miesta, v ktorých klesá hladina vody pod potrebnú úroveň. Úzke miesta môžu byť spôsobené taktiež nedostatočnou podjazdnou výškou pod mostom, alebo zúžením plavebnej šírky na vodnom toku.

Okrem spomínaného kanálu Mohan-Dunaj sa na dunajskú vodnú cestu napája aj ďalší významný prieplav Dunaj-Čierne more, ktorý leží na území Rumunska. 64 kilometrov dlhý, umelo vybudovaný kanál, skracuje trasu do prístavu Konstanca o približne 400 kilometrov. Jeho výstavba trvala 35 rokov, až do roku 1984, a zaujímavosťou je, že na jeho stavbe sa podieľalo veľké množstvo politických väzňov, z ktorých bohužiaľ mnoho počas stavby aj zahynulo.


Zdroj: www.asb.sk

Osobná vodná doprava po Dunaji

Bratislavský osobný prístav na Dunaji má veľmi výhodnú polohu v rámci hlavného mesta, keďže sa nachádza iba pár krokov od historického centra. V ponuke má pravidelné plavby výhliadkovými loďami, ktoré ponúkajú jedinečný pohľad na mesto a priľahlé oblasti Devín a Čunovo z paluby lode. Jedna plavba výhliadkovou loďou stojí priemerne od 8 do 17 eur na osobu.