Dôležitosť vnútrozemskej vodnej nákladnej dopravy v EÚ

Vnútrozemská vodná nákladná preprava tovarov patrí v EÚ k najdôležitejším spôsobom prepravy. V dnešnom článku si o nej povieme viac.

V súčasnosti poznáme tri hlavné spôsoby vnútrozemskej dopravy osôb a prepravy tovarov v EÚ, a tými sú cestná doprava, železničná doprava a vnútrozemská vodná doprava, v rámci ktorej je tovar prepravovaný do cieľovej destinácie pomocou plavidiel pohybujúcich sa na vodných cestách. Za vodné cesty sa v EÚ považujú splavné rieky, kanály a jazerá, ktoré sú navzájom prepojené vnútrozemskými prístavmi, kotvišťami a nábrežiami.

Zo štatistík Vnútroštátnej vodnej dopravy v Európe z roku 2005 vyplýva, že takmer polovica obyvateľov Európy žije v blízkosti vnútrozemských vodných ciest. Nie je teda prekvapením, že väčšina európskych priemyselných centier využíva práve vnútrozemskú vodnú nákladnú dopravu na prepravu svojich tovarov.

Hlavná sieť vodných ciest v EÚ

Za hlavnú medzinárodnú sieť vodných ciest v Európe sa považuje spojenie Rýn-Dunaj s dĺžkou vyše 14-tisíc kilometrov. Práve povodie Rýnu je najrozvinutejšou a najvyužívanejšou vodnou cestou Európy. Každoročne sa tu zrealizuje zhruba 80% celkovej vnútrozemskej vodnej nákladnej dopravy.

Povodie Dunaja zas spája plavidlá medzi Severným morom a Čiernym morom, ktoré prevážajú takmer 10% celkového objemu prepravovaných tovarov v Európe, v rámci vnútrozemskej vodnej dopravy. Najdôležitejším dopravným uzlom je prieplav Rýn-Mohan-Dunaj.

Potrebné inovácie

Aktuálne vyše tretina vodných ciest v Európe nespĺňa základné štandardy určené Európskou konferenciou ministrov dopravy. Tieto štandardy sú postupne uplatňované na všetkých vodných cestách spadajúcich do Transeurópskej dopravnej siete TEN-T.

Lodná doprava dokáže prepraviť viac tovaru na kilometer vzdialenosti než akýkoľvek iný typ dopravy, a preto sa investície sústredia v posledných rokoch práve aj do lodnej prepravy, ktorá je bezpečná, pomáha znižovať celkové vyprodukované emisie a odľahčuje cestnú premávku.