Ako funguje lodná doprava (časť 3)

V minulých článkoch zo série “Ako funguje lodná doprava” ste sa už mohli dozvedieť význam jednotlivých základných pojmov z lodnej dopravy, ako aj spoznať rôzne typy plavidiel, ktoré sa pohybujú po vodných cestách. Dnes sa zameriame na prístavy, ktoré ich obsluhujú.

Medzi dva základné typy prístavov patria obchodné prístavy a osobné prístavy. Osobný prístav slúži na naloďovanie a vyloďovanie pasažierov osobnej vodnej dopravy, čomu musí byť príslušne uspôsobené aj samotné vybavenie prístavu. Špecifickým typom sú prístavy obsluhujúce takzvané prievozné lode ako trajekty či kompy.

Obchodný prístav je z hľadiska prepravy tovarov mimoriadne významným transportným uzlom. Slúži prepravcom a špeditérom na presun tovarov, či už v rámci krajiny, alebo na medzinárodnej úrovni. Obchodné prístavy delíme na vnútrozemské a námorné. Väčšina z nich ponúka aj skladovacie zóny pre prenajímateľov.

Vnútrozemské prístavy môžu byť z hľadiska dispozičného riešenia umiestnené buď priamo na brehu vodnej cesty, alebo v separátnom oddelenom bazéne. Delia sa na obchodné (verejné), priemyselné (súkromné), ochranné (zimné), lodenicové a špecializované prístavy.

Z hľadiska prepravy tovarov sú najzaujímavejšie obchodné prístavy, ktoré zabezpečujú komplexné služby v súvislosti s prekládkou, nákladkou aj vykládkou rôznych typov tovarov, a to pre rôznych klientov, ktorými sú súkromní prepravcovia. Priemyselné prístavy fungujú obdobne, avšak obsluhujú spravidla iba plavidlá prepravujúce tovar vlastníka prístavu. Môžu byť postavené aj priamo v areáli podniku alebo fabriky.

Námorné prístavy, ktoré sú dostupné okrem železničnej a cestnej dopravy aj vnútrozemskou plavbou majú nespornú výhodu pri prekládke tovarov, ktoré často smerujú z pobrežia práve ďalej do vnútrozemia. Medzi najvýznamnejšie európske námorné prístavy patria prístavy Rotterdam a Antverpy.