Ako funguje lodná doprava (časť 1)
Pojmom lodná doprava sa rozumie preprava osôb a tovarov ako po námorných, tak aj po vnútrozemských vodných cestách. Vnútrozemské plavby sa ďalej delia na plavby na riekach (riečna doprava), na umelých vodných cestách, pod ktoré spadajú kanály a prieplavy (kanálová doprava) a plavby na jazerách a nádržiach.
Lodná preprava tovarov poskytuje unikátne spojenie uspokojenia nárokov na presun tovaru s nízkou energetickou náročnosťou a nízkym negatívnym vplyvom na životné prostredie. Je nezastupiteľná v preprave niektorých špeciálnych tovarov, najmä ak sa jedná o mimoriadne ťažké alebo nadrozmerné tovary. Medzi negatíva patrí nižšia rýchlosť prepravy a istá úroveň limitácie typu prepravovaných tovarov.
Technická základňa vodnej dopravy
Medzi základné zložky vodnej dopravy patria dopravné cesty, inak nazývané aj vodné cesty, ďalej dopravné stavby a zariadenia, no a samozrejme dopravné prostriedky, čiže samotné vodné plavidlá. Dopravné cesty rozlišujeme na námorné alebo vnútrozemské vodné cesty, kam patria prirodzene splavné rieky a umelo vytvorené kanály, inak nazývané aj prieplavy.
Pri riekach, ktoré sú vytýčené na dopravnú cestu vodnej prepravy, býva najkritickejším faktorom plavebná hĺbka. Riečne dno je systematicky mapované a v prípade, že dosiahne kritickú hĺbku pre splav rieky povolenými plavidlami, býva dno prehlbované bagrovaním nánosov. Ak tento typ údržby riečneho dna dlhodobo neprináša dostatočnú maržu, čiže želanú vzdialenosť medzi dnom rieky a dnom lode, prichádza do úvahy regulácia rieky a prípadne jej kanalizácia. Pri kanalizácii rieky dochádza k jej prehradeniu a k následnej výstavbe umelej vodnej cesty so zabezpečenou dostatočnou plavebnou hĺbkou.
Zdolávanie výškových rozdielov
Plavebné zariadenie, ktoré plní funkciu zdolávania výškového rozdielu na toku sa nazýva plavebná komora. Alternatívne môže byť za istých podmienok použitý aj takzvaný lodný výťah, ktorý na rozdiel od plavebnej komore pracuje na inom, mechanickom princípe.