Top 15 kontajnerových prístavov v Európe za rok 2020

Rok 2020 bol rokom, v ktorom celý svet zaskočila pandémia ochorenia COVID-19. Tá výrazne ovplyvnila aj fungovanie prístavov v Európe. Ktoré z nich skončili v prvej 15 najvýkonnejších? Dozviete sa v dnešnom článku.

Na meranie výkonnosti prístavov sa dá pozrieť z rôznych uhlov. Pre účely tohto článku sa pozrieme na jeden z najvýznamnejších ukazovateľov výkonnosti prístavov, a to na objem preložených tovarov v TEU. Pripomeňme si, že TEU je medzinárodná skratka pre základný typ ISO nákladného kontajnera s vonkajšou dĺžkou 6,058 metra, šírkou 2,438 metra a výškou 2,591 metra.

Celkový objem klesol o 2,8%

Top 15 prístavov v Európe vybavilo v roku 2020 o takmer 3% menej TEU, než tomu bolo v roku 2019. Celkový preložený objem v roku 2020 bol 76,8 milióna TEU.

Najväčšie straty zaznamenali prístavy Le Havre, Barcelona a Janov. Naopak darilo sa talianskemu Gioia Tauro a belgickým Antverpám, ktoré dokázali zvýšiť počet preložených TEU v uplynulom roku.

Zdroj: www.porteconomics.eu

Prvé tri miesta ostali nezmenené

Ako aj v roku 2019, prvé tri miesta obsadili prístav Hamburg na bronzovej priečke, už spomínané Antverpy, ktoré si udržali druhé miesto a absolútne najvýkonnejším a najvyťaženejším prístavom Európy aj naďalej ostáva prístav Rotterdam, ktorý preložil neuveriteľných vyše 14-tisíc TEU.

Keď sa pozrieme na tabuľku, svoje umiestnenie si udržali všetky prístavy až po 8. priečku, a teda Piraeus na štvrtom mieste, Valencia na piatom mieste a Algeciras, ako posledný prístav s viac ako 5000 preloženými TEU na šiestom mieste.

Nasleduje nemecký Bremerhaven na siedmej pozícii a britský Felixstowe na osmičke. K prvej zmene došlo na deviatej pozícií, na ktorej vystriedal taliansky Gioia Tauro bývalú Barcelonu. Tá sa prepadla o pozíciu nižšie na 10 miesto.

Po jednej priečke sa prepadli aj Le Havre, Marsaxlokk a Janov na 11., 12. a 13. priečke. Posledné dve miesta tabuľky si udržali ruský St. Petersburg a poľský Gdansk.