Štandardizované nákladné kontajnery v lodnej preprave
Lodné kontajnery, ktoré sú využívané ako v námornej tak i vo vnútrozemskej lodnej preprave tovarov, sú na trhu dostupné vo viacerých veľkostiach a vyhotoveniach. V dnešnom článku si rozoberieme všetko, čo o nich potrebujete vedieť.
Základným typom ISO nákladného kontajnera je ISO 1C lodný kontajner s vonkajšou dĺžkou 6,058 metra, šírkou 2,438 metra a výškou 2,591 metra, ktorý je medzinárodne označovaný skratkou TEU.
ISO 1C spoločne s ISO 1A predstavujú približne 95 % všetkých používaných nákladných kontajnerov na svete. Veľké nákladné kontajnerové lode v súčasnosti dosahujú kapacitu presahujúcu 11 000 TEU.
Štandardizované rozmery kontajnerov boli v minulosti zavedené najmä s cieľom zvýšiť efektivitu prepravy veľkých objemov tovarov.
Dĺžka najčastejšie používaných nákladných kontajnerov sa pohybuje v rozmedzí 10 až 40 stôp, čiže približne 3-12 metrov. Každý z týchto kontajnerov má 4 rôzne varianty výšky kontajnera, na základe ktorých sa označuje od 1A až po 1DX.
Maximálne zaťaženie kontajnera je 30 480 kilogramov. Šírka prepravných ISO kontajnerov je vždy konštantná, na úrovni 8 stôp, a teda 2,438 metra.
Nákladné ISO kontajnery môžu slúžiť okrem lodnej dopravy aj ako flexibilné skladovacie priestory.
Značenie nákladných kontajnerov
Identifikačný systém, ktorým sa značia ISO kontajnery pozostáva z viacerých zložiek. Prvé tri písmená znamenajú kód vlastníka daného kontajnera. Štvrté písmeno v poradí určuje kategóriu zariadenia (U,J, alebo Z). Nasledujúcich šesť číslic vyjadruje sériové číslo nákladu a posledné číslo zas takzvané kontrolné číslo, ktoré je matematicky vypočítané.
Okrem už spomínaného základného značenie mávajú kontajnery niekedy aj doplnkové značenie, ktoré môže vyjadrovať napríklad maximálnu čistú hmotnosť kontajnera. Obvykle sa nachádza buď na bočných stranách, alebo na streche kontajneru.