Historický prístav v Rotterdame preloží ročne až 466 miliónov ton tovarov ročne

Prístav Rotterdam patrí medzi najväčšie námorné prístavy Európy ležiace na brehu Severného mora. Je to vstupná brána pre tovary najmä z juhovýchodnej Ázie a Severnej Ameriky, ktoré denno-denne prichádzajú na veľkých kontajnerových lodiach.

Úplne prvá kontajnerová loď s názvom Fairland priplávala do prístavu Rotterdam 3. mája 1966. Odvtedy objem prepravovaných tovarov stúpol natoľko, že v súčasnosti je tento prístav absolútne najväčším námorným prístavom v Európe. Pokrýva plochu takmer 13-tisíc ha, jeho celková dĺžka je až 40 kilometrov. Základy sú vybudované v historickom centre tohto druhého najväčšieho mesta Holandska. Ďalšie prístavby boli dobudované na západ od centra mesta.

Leží na brehu rieky Mása s priamym napojením na významnú európsku rieku Rýn. Maximálny povolený ponor pre námorné lode je až 24 metrov. V prekládke nákladu je to momentálne piaty najväčší námorný prístav na svete. Predstihli ho najmä ázijské prístavy ako Singapur či Šanghaj.

Prístav zamestnáva viac než 90-tisíc pracovníkov, ktorí zabezpečujú prekládku tovarov v objeme 466 miliónov ton ročne, čo je asi dvakrát viac než spracuje belgický prístav Antverpy alebo trikrát viac ako nemecký Hamburg. Prispieva tak takmer piatimi percentami k celkovému HDP Holandska.

Celkové príjmy prístavu za rok 2018 vzrástli o 4,6 percenta na 712 miliónov eur. Zaznamenali však nižšiu ziskovosť, a to až o 17 % oproti roku 2017, v celkovej výške 187 miliónov eur. Najväčšou nákladovou položkou prístavu sú dane. Väčšinový podiel vo vlastníckej štruktúre prístavu má stále mesto Rotterdam, ktoré si drží 70,8 % podiel. Zbytok vlastní štát.